KADIN

Eşlerden biri boşanmak istemiyorsa süreç nasıl ilerler?

Furkan Akyol Furkan Akyol Avukat
28.814 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Boşanma davalarında, tarafların anlaşması her zaman mümkün olmamaktadır. Bu tür davalara çekişmeli boşanma davaları denmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında en çok dikkat edilmesi gereken husus, davayı açan eşin evlilik birliğine bitmesine neden olan sebeplerde daha az kusurlu olması gerektiğidir.

Kusuru daha fazla olan eşin açacağı dava, hakim tarafından reddedilebilir. Öncelikle bu hususu gözden kaçırmamak gerekir.

Çekişmeli boşanma davalarındaki süreç, anlaşmalı boşanma davaları gibi tek celsede sonuçlanmamaktadır. Bu dava boyunca, davayı açan eş, davasını dayandırdığı sebepleri ispatlamakla yükümlüdür. Karşı taraf ise, kendisine açılmış olan davanın haksız ve mesnetsiz olduğunu ispatlamakla yükümlüdür.

Usulü işlemler yapılması gerekecektir. Tarafların sosyo - ekonomik durumlarının araştırılması için zabıt araştırması yapılacak, bu araştırmadan sonra mahkeme, tarafların sosyo - ekonomik durumlarını tespit etmiş olacak, tarafların iddialarını ispatlaması için onlara süreler tanıyacaktır. Bu süreler zarfında taraflar kendi iddialarını ispatlamaya çalışacak, muhtemelen iddiasını ispatlayan taraf lehine dava sonuçlanacaktır.

Yorumlar