KADIN

6.193 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yaşlanmanın teorileri içerisinde, en fazla rağbet gören teorilerden bir tanesi, telomer teorisidir.

Telomer teorisi, İngiltere'de Oxford Üniversitesi'ndeki bilgisayar uzmanları tarafından ilk defa ortaya atılmış, daha sonra ispatlanmış ve pratik hale dönmüştür.

Telomer, DNA'nın altında bulunan ve bütünlüğünü sağlayan, yıpranmasını ve yaşlanmasını azaltan ufak bir bağlayıcı parçadır Her hücre bölünmesinde, telomerden bir parça kopmakta ve azalmaktadır. Dolayısıyla bir hücre ne kadar çok bölünürse, telomer parçacığı o kadar çok azalmakta ve yaşlanma meydana gelmektedir.

Telomer parçacığı bittiğinde, insan yaşlanması da başlamış olmaktadır. Aynı şekilde kanser de bununla beraber ortaya çıkmaktadır. Teorilere göre, DNA'nın altında bulunan telomer parçacığı bittiğinde, aminoasitler açığa çıkar, yabancı maddeler üzerlerine saldırmakta ve kanserin de başlangıcı böyle ortaya çıkmaktadır.

Telomer bitmeyen hücreler, kanser hücreleridir. Çünkü o kadar çok ve hızlı bölünür ki, içerisinde hala aynı kalır. İkincisi kemik iliği hücreleridir. Üçüncüsü ise, yumurtaların ve testislerin içerisinde bulunan ana hücrelerdir.

Yorumlar