KADIN

5.577 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kısırlık çiftlerin bir yıl içerisinde korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaları durumudur. Bu süre içerisinde herhangi bir test veya tetkik yapılmasına gerek yoktur.

Öncesinde bilinen bir hikaye, geçirilmiş bir ameliyat yoksa bir yıl beklenmeli ve bir yıl sonunda ilk önce erkekten başlanarak basit olarak bir sperm tahlili yapılmalı. Daha sonra hasta üroloji doktoru tarafından değerlendirilip muayenesi yapılmalıdır. Küçük yaşta geçirdiği hastalıklar, ameliyatlar, kullandığı ilaçlar, meslek hastalığı kısırlık için önemli faktörlerdir. Örneğin küçük yaşta inmemiş testit sebebi ile ameliyat olması veya testisinin geç bir tarihte, 12 yaşlarında indirilmiş olması kısırlık için bir sebep olabilir.

Ailesinde, kardeşlerinde, akrabalarında çocuğu olmayan kişilerin olması genetik bazı rahatsızlıklar olabileceğini düşündürür. Bunların hepsinin değerlendirilip ona göre ileri tetkik yapılması gerekir.

Standart olarak sperm tahlili yapılırken minimum 2 gün maksimum 5 günlük cinsel perhiz dönemi sonrasında hastanın hastane şartlarında bir odada mastürbasyon ile sperm vermesi ve bunun değerlendirilmesine göre karar verilir. Sayının az olması, hiç olmaması durumuna göre tetkik ve değerlendirme yapılır. Hiç sperm olmaması durumunda ilave olarak genetik testler yapılabilir. 10 milyonun alındaki sperm sayılarında hormon tetkiklerinin yapılması gerekir. Özellikle 5 milyonun altındaki değerlendirmelerde genetik testler her halükarda istenir. Genetik testlerde karyotip analizi dediğimiz test yapılır. Ayrıca y kromozomu mikrodelesyonu denilen test yapılır.

Eğer sperm hiç dışarıya çıkmıyor ise bu durumda sperm testislerden ameliyat ile alınacağı için öncesinde bu testlerin bilinip herhangi bir genetik problem var ise buna yönelik işlem oncesi genetik testlerin yapılarak yeni doğacak çocukta bu hastalıkların oluşmasını önleyecek tedbirlerin alınması gerekir.

Erkek kısırlığında çiftler beraber değerlendirilmeli, erkeği üroloji doktoru, kadını kadın doğum doktoru değerlendirilmelidir. Değerlendirilmesi daha basit ve kolay olduğu için önce erkek değerlendirilmelidir. Erkekte bir patoloji bulunmadığında kadın da kadın doğum doktoru tarafından değerlendirilip tektik ve tedavilere yönlendirilmesi en uygun yoldur.

Yorumlar