KADIN

8.593 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ergenlik döneminde sağlıklı beslenme çok önemlidir. Çünkü ergenlik dönemindeki kişi daha gelişme çağında olduğundan ötürü, kemiklerinin uzaması, kaslarının gelişmesi, hatta bilişsel fonksiyonlarının ilerleyebilmesi için düzenli olarak beslenmesi gerekir.

Zayıflama diyetlerinin bu dönemde kaçınılması gereken diyetler olduğu unutulmamalıdır. Bir ergenin günlük beslenme programında, en az 2 su bardağı kadar süt, yoğurt, ayran bulunması gerekir. Bunun dışında yumurta en kalite protein kaynaklarından biridir, anne sütü kadar kalitelidir. Gelişme döneminde özellikle kasların gelişebilmesi açısından yumurta mutlaka ergenlerin diyetinde yer almalıdır.

Et, tavuk, balık gibi hem kasları hem de bilişsel fonksiyonu destekleyen besinlerin her gün tüketilmesi gerekir. Bu besinler olmadan düzenlenecek bir beslenme programı, büyüme ve gelişmeyi durdurabileceği gibi, metabolizmayı da yavaşlattığından ötürü ileri yıllarda daha fazla kilo almakla sonuçlanabilecek olaylar zincirini başlatabilir.

Vitaminli gıdalar, sebze ve meyveler gençlerin diyetinde mutlaka bulunması gereken yiyeceklerdendir. B vitamini, C vitamini ve liflerde, gelişmeye dolaylı yoldan yardımcı olur. Proteinsiz diyet düzenlenmemeli, ergenlerde eğer ki kilo problemi varsa light gıdalara yönlendirmek yerine spora yönlendirmek gereklidir.

Bu dönemde düşük kalorili zayıflama diyetleri yerine, ergenin kendi kilosuna, boyuna ve yaşantısına uygun sağlıklı beslenme programı düzenlenmelidir. Haftada en az 3 gün gidebileceği egzersiz programı ya da spor, ergenlerin kilo problemine çözüm olacaktır.

Yorumlar