KADIN

5.583 kez izlendi
5 / 2.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuk ve ergenlerde madde kötüye kullanımı, belirli bir maddenin günlük yaşantıyı olumsuz etkileyecek ölçüde, yoğun ve sık kullanımı anlamına gelir. Bunlar alkol,sigara veya uyuşturucu etkisi yaratan maddeler olabilir.

Çocuğun bu maddeleri kötüye kullanmasındaki belirleyici etken, bu maddelerin kullanılmasıyla yaratılan keyif ve geçici olarak kaygıdan uzaklaşma dışında, başka etkileri de olabilir. Çocuğun bazı sosyal ortamlara, sırf bu maddeyi kullanmak için girmesi ve ilişkileri manipüle etmesi eğilimi olabileceği gibi, daha izole bir madde kullanma alışkanlığı da olabilir.

Madde kullanmak, çocuğun sosyal ortamlarda karşılaşabileceği utanç, küçük düşme gibi durumların yarattığı kaygıyla başa çıkmak için tercih edilen bir yöntem olabileceği gibi, kullanım sırasında hissedilen uyuşukluk ve rahatlama istekleri de belirleyici olabilir. Bu maddenin kullanımı sırasında çöküntülü bir ruh haline girilmesi de mümkündür.

Madde kullanımı, günlük yaşantıyı ve akademik performansı olumsuz etkileyen bir alışkanlık olduğundan, çok kapsamlı ele alınması gereken bir bozukluktur.

Yorumlar