KADIN

9.119 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Epidural enjeksiyon tedavi yöntemi, omurga kanalı içerisinde bulunan ve sinirleri çevreleyen dura ismini verdiğimiz kılıfın dış kısmında bulunan epidural alan üzerine, özel iğneler vasıtasıyla ulaşılarak yapılan tedavi yöntemidir.

Epidural enjeksiyonlar, omurga kanalı darlığı, bel fıtığı gibi sebeplerle, sinirlerin omurga kanalı içerisinde ya da omurga kanalından çıktıkları noktada sıkışmaları ve ezilmeleri dolayısıyla gelişen rahatsızlıklarda, ameliyat öncesinde tedavi amacıyla kullanılır.

Sıkışmış olan sinirlerin üzerinde bir tahriş gelişir. İşte bu enflamasyon adı verilen rahatsızlığa karşı kullandığımız ilaçlar, antienflamatuar dediğimiz ilaçlardır. Epidural bölgeye, sinir köklerinin çevresine de antienflamatuar ilaçlar uygulanır. Özellikle kortizon içeren antienflamatuar ilaçlar, ağrı kesicilerle beraber bu bölgeye uygulanır. Sıkışan sinir üzerindeki enflamasyon ilaçlardan fayda görürse, hastanın şikayetleri yaklaşık birkaç hafta içerisinde hafiflemeye başlar.

Epidural enjeksiyonlar, aynı zamanda bir tanı testinde şeklinde de kullanılabilir. Bu bölgenin sıkışıklığı dolayısıyla ortaya çıkan tahriş ilaçlarla giderilebiliyorsa, ertesinde yapılacak bir cerrahi müdahalede sıkışıklığın giderilmesi anlamında sonuç verebilir.

Yorumlar