KADIN

17.560 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Gözlemlerimiz şunu gösteriyor ki, artık hastanelerde epidural anestezi çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ama tabii ki her doktor maalesef aynı tecrübeye sahip değildir. O yüzden bir numaralı dezavantaj, epidural yapmak için girişim yapılması ama başarılı olunmamasıdır.

Yaklaşık olarak 15 dakikalık bir girişim olduğu halde bir başarı olmazsa, bu dezavantaj olur.

Epidural anestezi doğum sancısını gidermede oldukça başarılı olmasına karşın, yüzde 1 oranında işlemden sonra başlayan ve bir haftaya kadar devam edebilen baş ağrısına neden olabilmektedir. Bu da tecrübeli ellerde giderilebilen bir şeydir.

Anne adaylarının en çok korktuğu ama en az görülen dezavantajlardan bir tanesi sakat kalmaktır. Sakat kalma olasılığı son derece az ve dünyada tek tük olgular halinde görülebilmektedir. En tecrübesiz anestezi doktorunun dahi sakat bırakma olasılığı çok azdır.

Epidural anestezi doğumun ıkınma evresine de geçerse, anne adayının ıkınma gücünü azaltabilir. Anne adayı daha az ıkındığı için, bebeğin doğum kanalında ilerlemesi daha yavaş olacaktır. Bunun neticesinde bizim yapacağımız yardım vakum şeklinde olacaktır, eğer vakum takılacak bir durum yoksa sezaryen yapılacaktır. Bu da az görülen bir durumdur. Çünkü tecrübeli anestezi doktorları, kadın doğum doktorlarıyla irtibat halindeyken, eğer rahim ağzı tam açık olmaya başladıysa anesteziyi hemen keser.

Yorumlar