KADIN

130.501 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
En sık yapılan diyet hatalarının başlıcası aç kalmaktır. Kişi genelde bütün gün hiçbir şey yemeyerek zayıflamaya çalışır ki, bu vücut için oldukça zararlıdır.

Çünkü uzun süreli açlıklar metabolizmayı durdurur ve yağ yakmayı engeller. Aç kalarak verilen kilolar da kas ve su dokusundandır.

Çok sık yapılan diyet hatalarından biri tek çeşit beslenerek kilo vermektir. Örneğin; çok yüksek proteinli sadece et, tavuk balıktan oluşan, kesinlikle sebzenin ve meyvenin yer almadığı diyetler yapmak, uzun dönemde ciddi anlamda karaciğer ve böbrek sağlığıyla ilgili sıkıntılar çıkartabilecek diyetlerdir.

Kişilerin yaptığı en büyük diyet hatalarından biri de sadece salatayla beslenmektir. Çünkü çiğ sebzelerin kalorisi çok düşüktür. Sadece salatayla beslenerek verilen kilo da kas kitlesinden olmaktadır.

Ekmeği tamamen diyetten çıkarmak başka bir yanlıştır. Çünkü herhangi bir yetişkinin günlük enerji ihtiyacını sağlayabilmesi için, kilosuna göre en az 4 dilim ekmek tüketmesi gerekir. Tek çeşit beslenmek en büyük diyet yanlışıdır.

Bunun dışında kişiler kilo verdiriyor zannederek çok fazla bitki çayı tüketmektedirler. Fakat bu bitki çaylarının çoğu ödem söktürücü ya da bağırsak hızlandırıcı çaylardır. Bunlarla verilen kilolar da sadece sıvı kaybı olduğu için, çay kesildiğinde kilolar geri gelmektedir.

İlaçla zehir arasındaki tek fark dozdur. Diyette de bu aynı şekildedir. Bir şeyin daha fazla tüketilmesi hızlıca zayıflamayı sağlayabilir ama ne sağlığımızı koruyabiliriz, ne de diyeti bıraktıktan sonra verdiğimiz kiloyu koruyabiliriz. O yüzden bu yanlışları yapmamak gerekir.

Yorumlar