KADIN

Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır?

22.854 kez izlendi
5 / 5.00 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bilinçli yapılmış market alışverişleri hem bütçeye nefes aldırır hem de israfın önüne geçer.
1. Adım
Liste oluşturun
Alışveriş listenizi önceden hazırlayıp eksiksiz olup olmadığını kontrol edin. Bu şekilde, bir şeyleri unutma şüphesi yaşamadan ve gereksiz ürünler almadan, alışverişinizi yapabilirsiniz.
2. Adım
Markete gidin
Kampanya ve indirimleri sizin için avantajlı olabilecek, evinize yakın marketleri tercih edin. Gereksiz benzin masrafından kaçının. Varsa marketin müşteri servislerini kullanın.
İPUCU
Alışverişe giderken aç ve yorgun olmamaya özen gösterin. Aç ve yorgunken yapılan alışverişler, gereksiz harcamalara neden olabilir.
3. Adım
Farklı markaları deneyin
Alıştığınız markaları bir kenara bırakın. Aynı ürünü, aynı kaliteyle, farklı bir markada, daha ucuza bulabilirsiniz.
4. Adım
Büyük boy alın
Devamlı kullandığınız gıda, temizlik ve bakım ürünlerinin büyük boylarını tercih edin. Bu şekilde alışveriş sıklığınızı düşürebilir, büyük boy ürünlerin fiyat avantajlarından faydalanabilirsiniz.
5. Adım
Avantajlı ürünlere dikkat edin
Sık kullandığınız ürünlerin fiyat avantajı sağlayan paketleri ya da kolileri varsa, o ürünü tane olarak değil paket ya da koli olarak almaya çalışın.
6. Adım
Listeye sadık kalın
Listeye sadık kalmaya özen gösterin. Listenizde olmayan ürünleri, gerçekten ihtiyacınız yoksa almayın.
7. Adım
Nakit kullanın
Ödeme yapmak için yanınıza kredi kartı yerine nakit alın. Aldıklarınızın ücretini nakit olarak ödeyeceğinizi bilmek, alışverişlerde daha kontrollü olmanızı sağlayacaktır.
Mutlu döndüğünüz her alışveriş, yıllardır planladığınız ancak, marketteki abur cuburlar yüzünden bir türlü gidemediğiniz tatil için size umut olabilir.

Yorumlar