KADIN

13.912 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Eğer kişi çok kiloluysa, belirli bir kilo verene ve düzgün spor yapabilecek duruma gelene kadar, egzersiz yapmadan sadece doktor ve diyetisyen kontrolünde diyetle zayıflamalıdır.

Fakat belirli bir kiloyu attıktan sonra, sarkma gibi problemlerle karşılaşmamak için mutlaka düzenli egzersizlere başlanması gerekir. Bilimsel olarak kanıtlanan spor yapmadan diyet yapmanın zararı gibi bir gerçek yok, fakat bu yapılan diyetle de alakalı.

Eğer erkekler günde 1500, kadınlar 1200 kalorinin altında diyet yapıyor, ya da 3 saatten daha uzun aç kalınan bir diyetle zayıflanıyor ise, spor olsa da olmasa da bu sağlıksızdır.

Normal kilolu kişilerde sadece diyetle zayıflamakla da kabul edilebilir. Buradaki önemli nokta şudur: Eğer kişi diyet sürecinde yaptığı egzersizi daha sonrasında hayatına entegre edemeyecekse, zaten verdiği kilonun bir parçasını istemsiz olarak geri alacaktır. Çok yoğun bir egzersiz sürecinden sonra birden sporu bırakmak daha fazla kilo aldırır.

Yapılan son bir bilimsel çalışma egzersizin zayıflamaya olan etkisinin sadece yüzde 3 olduğunu kanıtladı. Egzersiz sağlığımız için çok önemli ve kesinlikle gereklidir. Ama kilo vermek için tek başına yeterli değildir. Mutlaka beslenmeye de dikkat etmek gerekir.

Yorumlar