KADIN

14.724 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Malzemelerin ne şekilde hazırlanmış olduğu, ebrucunun içinde bulunmuş olduğu bedensel faktörlerdir. Mesela, koştuktan sonra hızlıca teknenin başına oturduysanız, kalp atışınız ve kan basıncınız doğal olarak yüksek seviyede olacak ve bu şekilde düzgün bir ebruyu ortaya çıkartmak pek mümkün olmayacaktır.

Ruh hali de çok önemlidir. Ebru yapan kişinin her şeyden önce endişelerinden arınmış olarak teknenin başına oturmuş olması gerekiyor. Kendine güven gerekir, ancak bu ne istersem onu yaparım anlamında bir kendine güven olmamalıdır. Teknenin başına geçtiğimiz zaman, teknenin sanki bir kişiliği, ruhu varmış gibi, içinde bulunduğunuz ortamı anlamanız gerekir.

Tekneyi anlamaktan kastım, sıvının hangi yoğunlukta olduğu, boyaların içerisindeki öd ve su miktarları, malzemelerin o anda bulunmuş olduğu durumdur. Bunlar tekneyle uzun zaman geçirdikçe ortaya çıkmaya başlar. Ebrucu ile tekne, tanışıp kaynaştıkça ortak bir şeyleri hayata geçirmeye başlar.

Tüm bunların dışında elbette ki ortamın sıcaklığı ve nemi yaptığımız işi etkiler. Yaklaşık olarak 21-22 derece hava sıcaklığına, yüzde 60-70 gibi bir bağıl neme ihtiyaç duyulur. Hava çok sıcak olursa, boyalar çatlamaya ve kumlanmaya başlar. Hava çok kuru olursa, yine havada bir takım kurumalar görülür.

Yorumlar