KADIN

Ebru yapımında kullanılan boyalar nasıl hazırlanmalıdır?

Kubilay Eralp Dinçer Kubilay Eralp Dinçer Ebru Sanatçısı
41.158 kez izlendi
5 / 5.00 - 5 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ebruda kullanılan boyalar iki gruba ayrılabilir. Bunların bir kısmı metal oksit boyalar adı verilen, tabiatta toprak olarak bulunanlardır. Kaya şeklinde ya da çamur şeklinde olabilir. Bunlar eleyip, temizleyip ezilecek hale getirilir.

Toprağı bir miktar suyla karıştırıp, mermerden yapılmış el taşıyla ezmek gerekir. İkinci grubu oluşturanlar ise bitki pigmentleridir. Bitkilerin köklerinden, çiçeklerinden elde edilen bir takım boyalardır. Bunlardan en bilinmiş olanı çivit bitkisidir. Çivittten değişik maviler elde etme şansımız vardır.

Boyayı mermerin üzerinde sabırla ezmek gerekir. Bu işlemin yaklaşık olarak 1 saat sürmesi gerekmektedir. Dışarıdan bakıldığında sıkıcı bir iş gibi gelebilir ama bir meditasyon görevi gördüğü söylenebilir.

Ezme işlemi tamamlandıktan sonra boyaları hemen teknede kullanmak, mükemmel sonucu vermez. Boyaların terbiyesi işlemine geçmek gerekir.

Boyaların terbiyesi işlemi, ezilmiş boyanın büyükçe bir kavanoza konması, boyaları sulu ayran kıvamına gelinceye kadar sulandırmak, bir miktar öd ilave etmek ve bir süre tercihen 2-3 hafta boyunca fırçayla karıştırmaktır.

Boyaların suyla karışmaz özellikte olmasından dolayı, boya kısmı aşağı çöker, öd ve su üstte kalır. Bir kaç hafta beklendikten sonra üzerindeki su ve öd enjeksiyon malzemeleriyle çekilir.

Yorumlar