KADIN

41.739 kez izlendi
5 / 4.20 - 5 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ebru yapmak için, yoğunluğu arttırılmış bir sıvıya ihtiyaç vardır. Kullanacağımız sıvının hem yapışkan, hem kıvamlı olması gerekir. Bunun için çok değişik malzemeler kullanmak mümkündür.

Yüzyıllarca kitre malzemesi kullanılmıştır, kemiğe benzeyen bir yapısı vardır. Anadolu'da yetişen geven ağacının gövdesindeki çatlaklardan öz suyu dışarı çıkar ve havayla karşılaştığı zaman kemiksi bir hal alır. Bu kitrenin günlerce ıslatılıp, yoğrulması ve gerekir. Sonrasında bir kaç kez tülbentten süzerek, teknenin içine konulup kullanıma hazır hale getirilir.

Fakat günümüzde artık kitre çok fazla kullanılamıyor. Çünkü kitre yurt dışından geldiği için kalitesi düşmeye başlamıştır. Kitlenin yerini zaman içerisinde deniz kadayıfı almıştır.

Deniz kadayıfı, Macar bir bilim adamının analizlerini yapıp, kullanmaya başlamış olduğu bir malzemedir.Deniz kadayıfına, İrlanda yosunu demek de mümkündür. Bilim adamı, deniz kadayıfının içine bir miktar boraks ekleyerek ayrılma eğilimini ortadan kaldırmış ve deniz kadayıfının daha uzun süre kullanılmasını sağlamıştır.

Aynı şekilde saf salebi de ebru sıvısını hazırlarken kullanmak mümkündür.

Suya kıvam ve yapışkanlık vermek için ayva çekirdeği, çemen yapımında kullanılan tohum, nişasta, tuz, şeker gibi değişik malzemelerin de kullanılması mümkündür.

Kitreyle deniz kadayıfının farkından bahsetmek gerekirse, kitrenin yüzey gerilimi biraz daha fazladır. Dolayısıyla deniz kadayıfına koymuş olduğunuz boyaların öd miktarından 8-10 misli daha fazla öd koymak gerekecektir. Deniz kadayıfının kaldırma özelliği biraz daha fazladır.

Deniz kadayıfını kullanırken içme suyu kullanmak gerekir. Şebek suyunun içindeki kireç çalışmanın olumsuz etkilenmesini sağlar.

10 litrelik su için, 105 cc. kavanoz deniz kadayıfı kullanacağım. Deniz kadayıfının çok sulu olması sıkıntı yaratabilir. Deniz kadayıfını suya ilave edip çırpmak gerekir. Mikserle yapıldığı zaman hava kabarcığı ortaya çıkar, onların gitmesi zaman alır.

10-15 dakikalık aralıklarla, bir kaç kez karıştırdıktan sonra bir gece beklemesi, hava kabarcıklarının gitmesi için yeterli olacaktır.

Yorumlar