KADIN

16.082 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklar, doğuştan getirdiği bazı özelliklere bağlı olarak, daha sosyal olabilir veya az sayıda arkadaşı tercih edebilirler. Burada önemli olan çocuğun bireysel becerilerinin dışında ciddi anlamda sorun yaşayıp yaşamadığının tespit edilmesidir. Burada hem ebeveyne hem de okul döneminde öğretmenin gözlemlerine büyük iş düşmektedir.

Çocuk arkadaşlarıyla nasıl bir ilişki kuruyor, oyunlara dahil ediliyor mu, dışlanması söz konusu olabiliyor mu, problem çözme becerisi nasıl diye takip etmekte fayda vardır.

Sosyal becerisinin güçlenmesi için en önemli şey, çocuğun sosyal ortamlarda bulunmasını sağlamaktır. Sosyal beceri, kişinin bireysel özelliklerin dışında yaşayarak da öğrenilen bir beceridir. Bu yüzden çocuklar sosyal ortamlarda ne kadar fazla bulundurulursa, sosyal alandaki becerileri de o kadar artma şansı bulacaktır.

Anne babası sosyal olan çocukların arkadaşlık kurmakta daha rahat olduğu, fakat içe kapalı ailelerde çocukların arkadaş ilişkisi kurma ve sosyal hayatta kaygı yaşama olasılığının daha fazla olduğu görülmektedir. Bu nedenle ailelerin rol model olarak çocuklara destek olmaları mümkün olabilir.

Yorumlar