KADIN

19.590 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Dünyada doğum yöntemleriyle ilgili son durum, bölgesel ve kültürel çevreler açısından farklılık göstermektedir.

Sezaryen ve normal doğum oranlarıyla ilgili istatistiksel grafikler çıkartıldığında, inişler ve çıkışlar olduğunu görmekteyiz.

20-30 yıl öncesinde sezaryen oranlarının çok düşük olduğu ABD'de, son yıllarda sezaryen oranı artma eğilimi göstermiştir.

ABD ve Avrupa, bu konuyla ilgili önlemler alıp sezaryen oranlarını aşağı çekmeye çalışmışlardır. Dolayısıyla sonrasında gündeme gelen eski sezaryenli hastaların tekrar doğuma teşvik edilmesiyle bu rakam aşağı doğru çekilmeye başlanmıştır.

Ülkemizde rakamlar üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri ve özel hastanelerde değişiklik göstermektedir. Devlet hastanelerinde normal doğum oranları biraz daha yüksekken, üniversite hastanelerinde biraz daha sezaryen oranı yüksektir. Özel hastanelerde yüzde 50 civarında sezaryen yapıldığı yönünde oranlar gelmektedir.

Normal doğumu teşvik etmek için bir çok farklı yöntemler gündeme gelmektedir. Epiduralli ağrısız doğum, suda doğum denilen hastaların ağrısını azaltmaya yönelik doğumlar önerilmektedir. Ebelerin bu konuda aktif bir şekilde rol alması, kadın doğum hekimlerini rahatlatan bir durumdur. Tecrübeli ebelerin aktif olarak doğuma katılmasıyla bu oranlar arttırılabilir.

Yorumlar