KADIN

6.196 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Düğün için menü hazırlığına başlamadan önce yaklaşık bütçenin belirlenmesi gerekir. Çünkü menüler ana yemeklerine ve başlangıçta verilen yemeklere göre fiyat farklılıkları gösterebilmektedir.

Menüyü seçerken, misafirlerin hangi yemekleri daha çok seveceğine de özen göstermek gerekir. Son yıllarda ağır ana yemekler pek tercih edilmez. Özellikle yaz aylarında daha hafif ve sağlıklı menüler seçmeye dikkat etmek lazımdır.

Düğün menüsü için seçim yaparken, dikkat edilmesi gereken bir kaç tane husus vardır. Öncelikle bir başlangıç tabağı seçilir. Bu başlangıç tabağı zeytinyağlı ya da meze tabağı olabilir. Bunun arkasından krep, börek ya da başka bir ara sıcak seçilebilir.

Ana yemekle birlikte salata olabilir. Arkasından tatlı ve kahve servisi yapılır. En sonunda da düğün pastası kesilir.

Bu seçimleri yaparken eğer ki ekonomik bir menü isteniyorsa, ana yemeğinin tavuk olduğu menüler tercih edilmelidir. Eğer biraz daha rahat bir bütçeyle hareket ediliyorsa, ana yemeğin dana etinden ya da balıktan yapılmış olması tercih edilebilir.

Menülerin öncesinde genellikle 1 saatlik bir kokteyl yer alır. Bu kokteyller, misafirlerin geldikleri zamandan itibaren masaya geçişlerine kadar, toplandıkları ve birlikte sohbet ettikleri bir zaman dilimidir. Mekanın ayrı bir yeri varsa, başlangıçtaki kokteyl bu ayrı mekanda yapılabilir.

Misafirler toplandıktan sonra masalarına geçerler, nikah kıyılır ve yemek servisi başlar. Misafirlerin arasında, vejetaryenler gibi seçilen yemekleri yiyemeyecek kişiler varsa, bu durumu mekana daha önceden bildirerek, yemek yiyemeyen kişilere güzel bir jest yapılabilir. Her mekan yemek konusunda değişik alternatifler sunabilir.

Yorumlar