KADIN

2.354 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doula anneyi doğuma hazırlar ve hamilelik süresince çalışmaya başlar.

Doula ile çalışmaya karar veren bir anne doulasıyla tanıştıktan sonra çalışmalara başlar ve genellikle annenin evinde çalışmalarını yapar. Hamilelik süresince annenin yanında olur, ona psikolojik, fiziksel destek verir, aktif doğum pozisyonlarını öğretir, doğma fizyolojisi hakkında konuşur.

En önemlisi anneye doğum tercihleri konusunda bir farkındalık yaratır. Bu farkındalık belli bir kural çerçevesi içerisinde değildir. Doula sadece anneye bilgiyi verir ve tercih etme, karar verme konusu tamamen annededir. Doula hiçbir şekilde anneyi yönlendirmez.

Sezeryan nedenlerini , sebeplerini görüşürler, anneyi olası bir sezeryana hazırlarlar, çünkü doula demek normal doğum demek değildir ve annenin her koşulda yanında olup ona fiziksel özellikle duygusal destek vermektir.

Anne eğer çok fazla doğal doğum istiyorsa ve bir komplikasyon gerekiyorsa doğum sırasında anneyi buna hazırlamalı, önceden bilgilendirmeli ve doğumda da yanında olmalıdır.

Doulanın görevi hamilelikle başlayan bir süreç içerisinde başlar doğum ile devam eder ve lohusalık dönemi boyunca da hiçbir zaman bitmez.

Lohusalık çok önemli ve dönemi farklı bir konudur. Anne hiçbir zaman lohusalık dönemi ile ilgili bir plan yapmaz; fakat en önemli planın bu dönemde yapılması gerekir.

Doula anneyi lohusalığa hazırlar ilk haftalarında yanında olur,emzirme ile ilgili destekler, herhangi bir beslenme sorunu var mı, beslenme yerinde mi, anne dinleniyor mu bunları kontrol eder.

Yorumlar