KADIN

10.025 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bebeğin sadece anne sütü alması gerektiği dönem olan, doğumdan sonraki ilk 6 ayda kesinlikle zayıflama diyeti yapılmamalıdır.

Bu dönemde bol sıvı tüketilmeli, bunun dışında sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Fakat bilinenin aksine şeker normalde süt üretimini arttıran bir yiyecek değildir. Temel olarak süt üretimini arttıran sıvıdır. Günde 3 - 3.5 litre sıvı tüketilmesi gerekir.

İlk 6 aydan sonra, yani bebeğin hayatına tamamlayıcı besinler girmeye başladıktan sonra, anne çok düşük kalorili olmayan bir beslenme programıyla zayıflamaya başlayabilir.

Bir annenin günlük süt üretimi için harcadığı kalori 250-300 arasındadır. Doğal olarak emzirme döneminde kilo vermek çok daha kolaydır. İlk 6 ay sadece anne sütü vererek zayıflamak amaçlanmalıdır, 6 aydan sonra da bir uzman yardımıyla kilo vermeye başlanabilir.

Buradaki diyetlerin kesinlikle 1500 kalori altında olmaması gerekir. Her zamanki gibi annenin kan bulguları, yaşam koşulları göz önünde bulundurularak bir diyet programı hazırlanmalıdır. Karbonhidratsız diyet yapılmaması gerekir. Karbonhidrat grubu besinleri beyaz şeker olarak almak yerine, tam buğday, çavdar, bol tahıllı ekmek, makarna, bulgur pilavı gibi yiyeceklerden karşılarsak hem daha fazla doygunluk hissedilir, hem süt daha fazla olur, hem de kilo kaybı yağ dokusundan gerçekleşecek şekilde oluşur.

Yorumlar