KADIN

10.395 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğum yöntemine karar verirken, doğumu takip eden hekimin bebeğin özelliklerini ve annenin özelliklerini çok iyi bir şekilde göz önünde bulundurması lazımdır.

Bebeğin kilosu, su durumu ve baş pozisyonunun normal doğuma uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Bebeğin anne karnında iyilik hali denilen bir durumda olması lazımdır ki, normal doğum esnasındaki kasılmalarla doğum eylemini kaldırsın. Bütün bunlarda olumluluk varsa, sonrasında annenin durumuna bakılmalıdır.

Annenin genel sağlık durumunun normal doğuma uygunluğu, annenin çatısının doğuma elverişliliğine karar vermek gerekir ve bunun için bir takım muayene yöntemleri vardır.

Çatı tek başına bir faktör değildir. Dar bir çatı olabilir ama ufak bir bebekse sorun olmaz. Ya da bebeğin kilosu ve annenin çatısı uygun olsa bile, bebek doğum kanalına düzgün pozisyonda girememiş olabilir. Dolayısıyla bunları ayrı ayrı değerlendirmek yerine, son haftalarda baş - çatı uyumuna bakıp karar vermek lazımdır.

Bu faktörlerin dışında doğum şekline karar vermek için, annenin de normal doğum konusunda istekli olması gereklidir.

Normal doğumu engelleyecek, bebeğin iri olması, annenin sağlık durumunun uygun olmaması, çatının dar olması gibi durumlar varsa o zaman sezaryen planlanabilir.

Normal doğum olarak başlayan bir doğum, normal olarak devam edecek diye bir kural yoktur. Doğum eylemi esnasında, bebek doğum kanalında sıkışıyorsa ya da bu süreçte bebeğe giden oksijen miktarında azalma oluyorsa, normal doğum konusunda ısrar etmeyip sezaryene dönmek bir seçenek olabilir.

Yorumlar