KADIN

39.265 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğum sonrasında, aslında kandaki süt salgılama hormonunun artması ve emzirmenin olması nedeniyle, doğal olarak bir gebelikten korunma etkisi vardır. Doğumdan sonraki ilk 10 hafta sürmektedir. Fakat kişiden kişiye değişebileceği için, bazı hastalarda bu süreç bir seneye kadar uzayabilir, bebeğini herhangi bir sebeple emziremeyen annelerde yumurtlama daha hızlı bir şekilde geriye dönebilir, bu kadınlarda da gebe kalma söz konusu olabilir.

Dolayısıyla yeni doğum yapmış hastalarda işi şansa bırakmamak adına mutlaka modern doğum kontrol yöntemlerden birisinin tercih edilmesi önerilir. Bunlar içerisinde sadece progesteron hormonu içeren doğum kontrol hapları tercih edilebilecek bir yöntemdir, sütün kalitesine herhangi bir zarar vermez. Progesteron içeriğiyle cilt altına yerleştirilen implant yöntemi, 3 senelik uzun süreli pratik bir yöntemdir.

Bir başka yöntem rahim içi araç dediğimiz spirallerin uygulanması olabilir. Temelinde spiraller ikiye ayrılmaktadır. Bakılır spiraller ve hormonlu spiraller olmak üzere ikiye ayrılır. Adet kanamaları düzenli olan bir anne için bakırlı spiral tercih edilebilir. Adet kanamaları uzun ve ağrılı olan bir annede hormonlu spiral tercih edilebilir. 5 yıllık koruma sağlayan ve oldukça pratik bir yöntem olduğu için, en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Kadın herhangi bir koruma sağlamak istemiyorsa, eşi prezervatif kullanabilir. Diyafram yöntemi de gözden geçirilebilir. Bariyer yöntemleri mekanik yöntemlerdir. Herhangi bir hormon kullanılmasını gerektirmediği için tercih edilebilir. Prezervatifin herhangi bir yan etkisi olmaması ve cinsel temasla bulaşan hastalıkları engellediği için, sıklıkla tercih edilen bir diğer korunma yöntemidir.

Yorumlar