KADIN

5.227 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğum kontrolü ile ilgili en çok yanlış bilinen bilgi, doğum kontrol haplarının kısırlık yapabileceği yönündedir. Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz, üreme potansiyeline zarar vermez, tüylenme ve başka yan etkileri de yoktur.

Doğum kontrol hapları ve doğum kontrol iğneleri, doğum kontrolü dışında adet düzensizliği olan, tüylenme problemi ve akne problemi olan hastalarda da kullanılmaktadır. Dolayısıyla böyle bir süreci geçen hasta kullanımı bıraktığında ve gebe kalamadığında, yaşadığı patolojiyi değil de bundan doğum kontrol hapını sorumlu tutabilmektedir.

Sprialin kayması, düşmesi sıklıkla sorulan bir sorudur. Çok sık yaşanan bir durum değildir, spiral oldukça güvenilir ve uzun süre kullanılan bir yöntemdir. Hasta jinekolojik kontrollerini aksatmamak şartıyla taktırdıktan sonra unutabilir. Adet düzensizliği ya da herhangi bir sorunla karşılaştığında hekimlerine danışmaları yeterlidir.

Prezervatifler bugün artık kolay kolay yırtılmaz, prezervatif kazaları çok nadir görülür ki böyle bir durumda da ertesi gün hapları kullanarak hastanın gebelikten kurtulması sağlanabilir.

Yorumlar