KADIN

31.354 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğum kontrol hapları kullanıldığı sürece yumurtlamayı baskılayan ilaçlardır.

Kişinin öncesinde yumurtlama problemi yoksa, doğum kontrol hapı bırakıldıktan yaklaşık 2-6 ay sonra yumurtlama fonksiyonları başlar.

Dolayısıyla doğum kontrol hapının kendisinin yaptığı bir yumurtlama azalması etkisi yoktur. Sadece kullanıldığı zaman bu etkiyi yapmaktadır. Zaten gebe kalmayı önlemesinin ilk mekanizması yumurtayı bastırmasıdır.

Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra, sağlıklı bir kadında yumurtlama başladığı için gebe kalabilir. Gebe kalmasını etkileyebilecek başka problem yoksa bu tarihler geçerlidir.

Doğum kontrol hapının kullanılması bırakıldıktan sonra, gebeliğin oluşması için minimum 6 ay beklenmesinde fayda vardır. Eğer süreç 1 seneyi bulduysa, başka mekanizmalar gebe kalmayı engelliyor mu diye araştırılmalıdır.

Düzenli doğum kontrol hapı kullanımında gebe kalmak mümkün değildir. Kişinin arada ilacını unuttuğu bir dönemden dolayı gebe kalması görülür. Gebe kalındığı tespit edilirse, bebekte hapa bağlı anomali görülmez.

Hep ya da hiç kanunu geçerliliği düşünülen 4 hafta vardır. Gebelik oluştuğunda bebek ilaç kullanımına bağlı etkilenmişse kalp ritmi ve yaşam belirtisi ilk haftalarda oluşmaz, süreç düşükle sonlanır. Etkilenmemişse normal gebelik düzeni devam eder.

Doğum kontrol hapı kullanılıp gebe kalınırsa, korkmadan kontrolleri yaptırmak önerilir.

Yorumlar