KADIN

64.835 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğum kontrol hapları, kontrol amacıyla adet gününün ilk günü başlanması gereken bir yöntemdir.

Kişinin adet gününü kaçırarak doğum kontrol hapına başlaması gerekmekteyse, ilk 10 gün ekstra korunma yöntemi tercih edilmesi gerekir.

Her gün alınması gereken ilaçlardır. Eğer unutulursa, unutulan hap ertesi gün tekrar alınmalıdır. 21 gün veya 24 gün kullanılan doğum kontrol hapları vardır.

21 günlük doğum kontrol haplarında, kutu bittikten sonra yaklaşık 1 hafta kadar ara verilerek, ister adet gününde ister adet bitmiş olsun ikinci kutuya tekrar başlanır.

Devamlı kullanılan doğum kontrol haplarında ise, başlandıktan sonra hiç ara verilmeden ikinci kutuya geçilir. Bu ara dönemde zaten adet olunur. İlaç bırakılmadan devam edilmelidir.

Doğum kontrol haplarının en önemli özelliği, günlük alımlarıdır.

Doğum kontrol haplarında yan etki olarak bulantı, baş ağrısı, migren varsa migren ataklarında artma, cinsel isteksizlik, adet dışı ara kanamalar, adet miktarında azalma en çok görülen yan etkilerdir.

Migren ataklarında ve baş ağrısında artma varsa doğum kontrol hapının kesilmesi gereklidir. Doğum kontrol hapları hormonal preperatlar olduğundan kan pıhtılaşma faktörleri üzerinde negatif etkilidir, halk arasında pıhtı (tromboz) olarak bilinen oluşumlara neden olmaktadır.

Gelişen pıhtı damarda, akciğerde, beyinde kanama yapabileceği için kişinin buna bağlı olarak kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Yorumlar