KADIN

4.408 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron içerikli haplardır. Bunların piyasada en sık bulunanları, içerisinde 21 tablet bulunan ilaçlardır. Adetin birinci günü başlanmasına tavsiye edilir. Böylece hastanın olası bir gebeliği ekarte edilmiş olunur. Adetin birinci günü başlandığında yumurtlamayı baskılama etkisi çok yüksek düzeyde olacaktır. O ay içerisinde de güvenilir olacaktır.

Adetin ilk günü başlamak ve her gün aynı saatte almak koşuluyla hastanın ilaç kullanımına 21 gün devam etmesi önerilir. Ardından 7 gün ara verilmesi ve 8.gün ikinci kutuya başlanması önerilir. İkinci kutuya geçerken adetin başlayıp başlamadığı çok önemli değildir. Bu süreç içerisinde kullanım unutulursa, hatırlandığı zaman bir önceki dozla beraber o günkü doz alınmalıdır. İki günden fazla unutulursa, mutlaka o ay için prezervatif gibi ilave bir yöntemle korunmak önerilir.

28 tabletli ilaçlarda ise, hasta hiç ara vermeden 28 gün boyunca ilaç kullanılır. Bir kutu bittiğinde direkt olarak ikinci kutuya geçer. Günün istediği saati alınabilir, ancak yatmadan evvel alınmasını tavsiye ederim. Çünkü unutmadan düzenli kullanmak çok önemlidir.

Yorumlar