KADIN

2.762 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğum kontrol hapı alırken en çok dikkat edilmesi gereken şey, hastanın bunu hekimiyle görüşmesi, hekiminin hastanın daha önceki sağlık problemlerini ve kullandığı ilaçları gözden geçirmesi, ayrıntılı bir jinekolojik muayenin yapılması, testlerin değerlendirilmesi ve ultrasonografik kontrolün yapılmasıdır.

Bütün bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra hekimle birlikte seçilen bir doğum kontrol hapının kullanımı sırasında hasta büyük bir ihtimalle çok ciddi bir yan etki yaşamayacaktır.

Hasta bu ilaçları adetin birinci günü kullanmaya başlamalıdır. 21 tableti bitirdikten sonra 7 gün ara verir ve sekizinci gün ikinci kutuyu kullanmaya başlar.

Doğum kontrol hapı kullanırken adet sancıları hemen hemen hiç olmaz. Adet miktarı azalır. Adetin gün sayısı azalır ve hastanın ağır kan kayıpları çok rahat bir şekilde tedavi edilebilir.

28 tablet içeren doğum kontrol haplarında ise, bir kutuyu bitirdikten sonra hiç ara vermeksizin ikinci kutuya başlanmalıdır.

En çok dikkat edilmesi gereken şey haplara adetin birinci gün başlanmasıdır. Eğer birinci gün başlanmadıysa, ilk 7 gün içinde başka bir zamanda başlandıysa mutlaka o ay içerisinde prezervatif gibi başka bir yöntemle hastanın korunması çok önemlidir.

Kullanım sırasında görülebilecek bulantı gibi hafif yan etkiler için, bulantı kesici ilaçlar beraberinde tedaviye eklenebilir. Kullanım başladıktan sonra kusma çok sık aralıklarla ve hemen olursa, ilacın etkinliğinin düşürülebileceği gözden kaçırılmamalı ve hekime danışılmalıdır.

Yorumlar