KADIN

2.773 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğum kontrol hapı, temelinde iki sebeple tercih edilir. Birinci grupta doğum kontrolü isteyen hastalarda, ikinci grupta da bir takım jinekolojik hastalıkların tedavisi sırasında tercih edilebilir.

Özellikle genç, kilo problemi olmayan, sigara içmeyen, herhangi bir sağlık sorunu olmayan hastalarda doğum kontrol hapları bugün çok tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Düzenli kullanıldığı takdirde de yüzde 99'un üzerinde koruyuculuk oranı vardır. Kadın, adetin ilk günü başlayıp düzenli bir şekilde kullanmak yoluyla gebelikten korunabilir.

Hekim olarak tercih ettiğimiz ikinci bir doğum kontrol hapı kullanma süreci, bir takım jinekolojik hastalıkların tedavisidir. Özellikle polikistik over adı verilen bir hastalıkta tüylenme, akne gibi problemlerin önüne geçebilmek için bu hapları sıklıkla kullanırız. Adet sancılarına yol açan çikolata kistlerinin tedavisinde, fonksiyonel over kistinin tedavisinde, ağrı kesicilerle başa çıkamadığımız çok ağır adet sancısı olan hastalarda tedavi maksadıyla da jinekologların sık kullandığı ilaç grubudur.

Doğru hastanın seçilebilmesi, öncesinde jinekolojik muayene yapılması çok önemlidir.

Yorumlar