KADIN

3.417 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Koroner kalp hastalığında en sık uygulanan bypass ameliyatı ve balon stent uygulamalarıyla, doğal bypass tedavisini karşılaştıracak olursak doğal bypass tedavisinin uygulama bakımından avantajları vardır. Ucuzdur, kolay kurulabilir, risksizdir, acil müdahale olanakları olan muayenehane koşullarında bile uygulanabilir. Kardiyolog bir doktor denetiminde yetiştirilmiş hemşireler dahi uygulayabilir. Hastaları tedaviden önce ciddi şekilde muayene ettikten ve riski olmayan hastalarla çalışıldıktan sonra hiçbir riski yoktur.

Bunun yanı sıra, sonuçları bakımından çok önemlidir. Bypass ameliyatı ve balon stent tedavisi, koroner damarlardaki darlıklara odaklı tedavidir. Bir damarda yüzde 70'in üzerinde ciddi darlık varsa ve birkaç yerdeyse hasta bypass ameliyatına alınır. O darlık yerinde bırakılır, ameliyatla yeni yollar yapılır. Balon stent tedavisinde de, darlık yerine içeriye sokulan yarı metalik bir yapıyla darlık genişletilir. O noktadaki darlık genişletilmiş olur.

Bunlara karşılık doğal bypass tedavisinde ise, tüm koroner damarlara kan akımı sağlanarak tüm koroner damarların genişletilmesi sağlanır. Sadece koroner değil, beyinden ayak ucuna kadar tüm damarlarda bir genişleme ve tüm organlarda kanlanma artışı sağlanır. Bu bakımdan çok önemlidir.

Damar sertliğinin oluşumunu geciktirici etkileri de vardır. Vücutta hızlanmış kan akımı, damarların iç yüzeyinde yararlı bir masaj etkisi yaparak, damar sertliği plaklarının oluşumunu önler. Bir başka özelliği, kalp krizi ve beyin enfaktüsü geçirmiş kişilerde hücre yenilenmesini sağlar. Yani çok yönlü etkileri olan bir tedavidir. Bu bakımdan birçok hasta için, bypass ameliyatlarını ve balon stent uygulamalarını tamamlayıcı bir tedavidir.

Yorumlar