KADIN

6.256 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğal bypass, damar darlığı nedeniyle yeterli kan alamayan dokulara kan getiren ince kılcal damarların oluşmasıdır. Kalpte damar sertliği ya da ateroskleroz nedeniyle, kalbi besleyen koroner damarlarda yer yer daralmalar oluşursa, bu damarların kan götürdüğü bölgeler yeterli kan alamıyorsa, açık damarların uzantılarından bu bölgelere kan gelmeye başlar. Açık damarların uzantıları doğal bypasslardır.

Kalpte büyük bir damarda ciddi darlık oluşursa, bu damarın kan götürdüğü bölge yeterli kan alamaz. Bu takdirde, açık damarların uzantıları buraya kan getirir. Normalde kalp damarlarının içi geniş, duvarları da gayet düzgün yapıdadır. Fakat ergenlik çağından başlayarak zaman içinde bu damarların duvarlarına kolesterol denilen yağlar ve başka maddeler birikir. Damarın boşluğuna doğru çıkıntılar oluşturur. Bunlara biz damar sertliği plakları deriz. Bu plaklar büyüdükçe kan akımını engellemeye başlar. Bu büyüyen plaklar bir damar çapının yüzde 70'den fazlasını daraltırsa, o damardan geçen kan yeterli olmamaya başlar. O kişi yokuşlarda, merdivenlerde göğüs ağrısı hissetmeye başlar. Bu darlık olan noktada bir kan pıhtısıyla tam akım kesilecek olursa, kalp krizi denilen durum oluşur. Bir damarda kalp krizi olduğu zaman, bu bölge tamamen kansız kalır ve hayatiyetini yitirir.

Kişi tam tıkanma sırasında hayatta kalabilirse, etraf damarlardan gelen uzantılar varsa, buraya kan getirir ve buradaki hasarın daha az olmasını sağlar.

Yorumlar