KADIN

Dizi ve filmlerin hak sahibinin izni olmadan yayınlanması suç mudur?

Tuğsan Yılmaz Tuğsan Yılmaz Avukat
4.994 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Dizi ve filmler, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca koruma altındadır. Bu korumanın sebebi ise, kategori olarak kanun kapsamında yer alması ve aynı zamanda sahibinin aidiyetini taşımasıdır. Söz konusu dizi ve filmin gösterimi, umuma arzı, ticari mahiyette satışı, lisans ve hak sahibinin iznine tabidir. Lisans ve hak sahibinin izni olmaksızın, söz konusu dizi, film, müzik gibi iletişim araçlarının kullanılması hukuka aykırılık teşkil etmektedir.

Bu bağlamda hukuka aykırılık fiilini işleyen web sitesinin sahipleri bakımından, hukuki ve cezai sorumluluk doğmaktadır. Hukuki sorumluluk bakımından, söz konusu lisans bedelinin üç katına kadar tazmin ve aynı zamanda web sitesinin erişiminin engellenmesi söz konusu olabilecektir.

Kimi dizi ve film siteleri, kendi sunucularında söz konusu film ve dizilerin bulunmadığından bahisle savunma yapmaktadır. Halbuki kanuni düzenleme kapsamında söz konusu hostun yurt dışında olması yahut başka sunuculardan alıntılanması, hak sahibinin izninin alınmasına engel değildir. Bu bakımdan hem hukuki hem de cezai sorumluluk mahsustur.

Yorumlar