KADIN

21.527 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Diyette oluşan ani açlık hissinin sebebi yanlış diyet uygulamaktır. Normalde sağlıklı bir diyet programı kişiyi çok ciddi bir şekilde acıktırmaz. Çünkü günde 3 saatten uzun aç kalacak şekilde bir diyet programı düzenlenmez.

İnsan fizyolojisinde kan şekeri 3 saatte bir düştüğü için, 3 saatlik aralarda mutlaka ara öğün tüketilmesi gerekir. Eğer ki kişi sadece 3 ana öğünden oluşan bir diyet yapıyorsa, ya da uyguladığı diyet programı kendi vücuduna ve metabolik hızına göre çok düşük kaloride ise o zaman ani açlık krizleri oluşur.

Bu durumda en mantıklısı kalorisiz şeylerle bunu atlatmaya çalışmak, örneğin su içmektir. Çünkü insanlar genelde susuzluğuyla açlığını karıştırır. Beyinde aynı mekanizmada susuzluk ve açlık oluşur, bazen susadığımız zaman acıktığımızı düşünürüz. Bunu yenmek için ani açlık krizi oluştuğunda su tüketilmelidir.

Şekersiz bitki çayları, şekersiz içecekler, ayran, süt gibi düşük kalorili içecekler tercih edilebilir. Açlık hala bastırılamıyor ise sınırsız çiğ sebze tüketilebilir. Bunlarla da bastırılamıyor ise kepekli ekmeğin üzerine bir parça peynir ya da kepekli bir bisküvinin yanına biraz ayran tüketerek, en azından daha düşük kaloriyle açlık hissini bastırmaya çalışmalıyız.

Yorumlar