KADIN

46.550 kez izlendi
5 / 4.00 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Diyete başlamadan önce, mutlaka bir dahiliye uzmanı eşliğinde bazı tahlillerin yapılması gerekir. Bu tahliller arasında açlık kan şekeri, açlık insülin değeri, tiroid (guatr) değerleri, kolestrol ve trigliserid değerlerine mutlaka kan bulgularıyla bakılması gerekmektedir.

Bunun dışında hormon bozuklukları gibi özel hastalıkları olanlara da ekstra tahliller gerekir. Kişi diyete başlamadan önce mutlaka bir doktor yardımıyla bu tahlilleri yaptırmalı ve bu tahlilleri değerlendirip daha sonra diyetisyene başvurmalıdır.

Diyete başlama sürecinde ilk yapılması gereken ölçüm, normalde metabolizma ve yağ ölçümüdür. Çeşitli cihazlar aracılığıyla metabolizmanın, bölgesel yağlanmanın, karın bölgesi yağlanmasının ölçülmesi mümkün. Elde edilen bütün verilerden sonra kişi diyete başlamalı.

Diyet sanıldığı kadar basit bir olgu değildir. Çünkü yenilenler, yeme sıklığı, tüketilen miktarlar uzun dönem sağlığı etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle diyetin kişiye özel düzenlenmemesi, bugün bir sıkıntı çıkartmıyor gibi gözükse de, gelecekte çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Diyete başlayan kişi doktor kontrolünde vitamin,tiroid, kan şekeri değerlerine baktırmalı, eğer burada bir problem varsa o problemin çözülmesi gerekir. Daha sonrasında diyete başlanabilir.

Bu prosedürle yapılmayan bir diyet genelde sonuca ulaşmaz. Kişi kilo kaybetse bile, diyeti bıraktığı anda daha fazlasını alma ihtimali söz konusu olabilir.

Yorumlar