KADIN

23.678 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Diyet yaparken tatlı krizi yaşanmasının en temel sebebi uzun süre aç kalmaktır. Günde 3 saatten fazla aç kalmaz ve ana öğünlerin arasına hafif ara öğünler konursa, tatlı krizleri yaşanmaz.

Tatlı krizi geçirildiği anda doğal meyve şekeri içeren besinler tercih edilmelidir. 3-4 kuru kayısı,1-2 kuru incir olabilir. Yaz meyveleri kış meyvelerine göre daha tatlıdır, çilek, kiraz gibi meyveler tercih edilebilir. Fakat meyvenin de bir kalorisi olduğu unutulmamalıdır. Bir orta boy elmayla, 15 kirazın içerdiği kalori miktarıyla bir dilim ekmeğin içerdiği aynıdır.

Son dönem bilimsel çalışmalarla, kişi kaliteli tatlı tercih ettiğinde tatlı krizinin daha çabuk durduğu ortaya çıktı. Yoğun kakao oranlı bitter çikolata, sütlü tatlı gibi tatlılar hamur tatlıları ve şekerlere göre daha kaliteli tatlılar sayılır.

Kişi tatlı krizinin ilk 15 dakikasını herhangi bir etkinlikle geçirirse, sonrasında tatlı krizi genelde son bulur. Bulamadığı durumlarda da sağlık örgütlerinin önerisi maksimum 150 kalorilik bir tatlı tüketmektir. Bu da ortalama 4-5 kare bitter çikolataya ya da küçük bir porsiyon sütlü tatlıya işaret eder.

Dondurma hem kalsiyum hem protein içeriği açısından gayet sağlıklı bir tatlıdır. İki top meyveli ya da sade dondurma da tatlı krizlerinin basit çözüm önerilerinden olabilir.

Yorumlar