KADIN

84.304 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Diyet yapılırken kesinlikle vazgeçilmemesi gereken ilk şey sudur. Günde mutlaka 1.5 - 2 litre kadar su tüketilmesi gerekir.

Vazgeçilmemesi gereken gıdalar arasında da lifli yiyecekler yer alır. Lifli yiyecekler sindirim sisteminde fazla işlem gördüğünden ötürü, daha uzun süre tok kalmayı sağlar. Bu nedenle de diyeti yapmak daha kolaylaşır. Lifli yiyeceklerden kasıt taze ve kuru meyveler, çiğ sebzelerdir.

Özellikle günde 3 porsiyon kadar çiğ sebzenin, zayıflama diyeti yapılan süre boyunca beslenmede olması önemlidir. Lif aynı zamanda bağırsaklardan daha fazla yağ atmasını sağlayan bir faktör. Aslında zayıflamaya da yardımcıdır.

Arada duyulan açlıkları daha düşük kalorilerle atlatmak için, 15-20 tane fındık, 3-4 tane ceviz yemek gerekir. Çünkü bu yiyecekler hem lif, hem E vitamini hem de Omega 3 açısından zengindir. Yapılan son bilimsel çalışmalar Omega 3'ün zayıflamamıza yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Süt ve süt ürünleri kesinlikle vazgeçilmemesi gereken gıdalar arasındadır. Günde yaklaşık 800 mg. kadar kalsiyum ihtiyacımız vardır. Kalsiyumu uzun dönem yetersiz alan kişilerin, daha hızlı kilo aldığı, daha zor kilo verdiği özellikle bel çevrelerinin daha kalın olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden her gün 2 süt bardağı kadar süt, yoğurt, ayran tüketmek gerekir.

Kalsiyumlu yiyecekler, proteinli yiyecekler, lifli yiyecekler ve su diyette kesinlikle olmazsa olmazlardır.

Yorumlar