KADIN

6.758 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sağlıklı bir şekilde yaşanmak isteniyorsa, 3 temel besin grubunu vücuda almak gerekir. Bu besinler karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır.

Tamamen yağsız bir hayat kesinlikle düşünülemez. Mutlaka bir miktar yağ tüketilmesi lazımdır. Fakat günlük yaşamda, yağ oranının çok düşük tutulmasına özen gösterilmelidir. Bir kilo sebze yemeği yapılıyorsa, iki yemek kaşığından fazla yağ konmaması gerekir. Etli bir sebze yemeğine, ekstra yağ konulmamalıdır. Yiyeceklerinizi pişirirken kızartma değil, ızgara ve haşlama yöntemleri tercih edilmelidir.

Proteinler, vücudun onarım maddeleri olduğu için çok önemlidir. Bir diyabetlinin günde en az 3-4 porsiyon protein tüketmesi lazımdır. Kolestrol yüksekliği yoksa, her gün bir yumurta yenebilir. Ama kolestrol problemi varsa, haftada 3 gün olarak yemekte sakınca yoktur.

Yoğurtlar ve sütler de protein değeri yüksek yiyeceklerdir. Öğle ve akşam yemeklerinde, et yemeğinin yanında bir kase yoğurt yemek çok iyi bir seçim olur.

En çok dikkat edilmesi gereken grup, pilav, makarna, börek, tatlı, kek, kurabiye gibi karbonhidrat grubudur. Ana yemeklerde mutlaka bir taneden fazla karbonhidrat içeren yiyecek seçilmemelidir.

Yorumlar