KADIN

Diş teli tedavisi süresince dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kıvanç Cebesoy Uzm. Dr. Kıvanç Cebesoy Ortodonti Uzmanı
14.632 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Dişlere çok yüksek kuvvetler uygulamayız. Çünkü, tedavi hızlı bitsin diye dişe uygulanan kuvvet miktarı arttırılırsa, tam tersine kuvvet tamamen durur ve diş hareketi sıfırlanır. Kök erimeleri meydana gelir, kontrolsüz bir şekilde devam ederse diş kaybına yol açar.

Dişe ilk kuvvet uygulandıktan sonra, 21 gün içerisinde kemik etrafında bir rezorpsiyon meydana gelir. Birinci ya da ikinci ay kontrollerinde tel değiştirileceği zaman, tel takılı dişlerin aşırı derecede sallandığını görmekteyiz. Bu kesinlikle fizyolojik ve normal bir tepkidir.

Diş teli olduğu sürece, çene ve yüz bölgesine darbe gelebilecek, basketbol, futbol, güreş gibi olaylardan çocukları uzak tutmamız gerekir.

Tel tedavisi sırasında, braket kopması gibi hiç istenmeyen durumlar olabilir. Bunları en çok hastanın yeme alışkanlıkları belirler. Hastalara çok sert şeyler yememesini, dişlerini yumuşak fırçalamasını söyleriz. Bir braket kopması, o tedavinin bir ay uzaması demektir. Dolayısıyla hastaların yeme alışkanlıklarında, spor faaliyetlerinde, sosyal ilişkilerinde daha özenli olmasını isteriz.

Yorumlar