KADIN

İlk Yardım Teknikleri

17.755 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kanama, damar bütünlüğünün bozulması, kanın dışarı akmasıdır.

İlk yardım uygulamasında ilk yapılacak şey, öncelikle temiz bir bezi kanayan bölge üzerine kapatmaktır. Atardamar kanaması, kalp ritmiyle uyumlu ve şiddetli bir kanamadır. Toplardamar kanaması, sızıntı şeklinde daha yavaş bir kanamadır. Kılcal damar kanaması da terleme şeklinde bir kanamadır.

Atardamar kanaması varsa, bu kanamayı durdurmak çok kolay olmayacaktır. Temiz bir bezle önce kanamanın üzerine bastırmak gerekir. Temiz bez kirlenince, hemen ikinci bir temiz bezi üzerine bastırmak gerekir. Bezi kaldırırsak, pıhtıyı ortadan kaldırmış ve kanamayı hızlandırmış oluruz. Eğer kanama hala devam ediyorsa, bölgenin üzerinde sargı yapılmalıdır ve eli ile bası yapılmalıdır. Kanama hala durmuyorsa kalp seviyesinden yukarı kaldırılmalıdır. Kanama hala durmuyorsa, kolun üst bölgesinde üç parmakla bastırmak gerekir ve üst kol damarına bası yapılmalıdır. Hala durmuyorsa turnike yapılmalıdır.

Kişide kanama bozukluğu varsa, uzuv kopmalarında, yaralıyı bir yerden bir yere taşımak gerekiyorsa, olay yerinde birden fazla yaralı varsa ve tek ilk yardımcı kişi sizseniz, bu gibi durumlarda turnike yapılmalıdır.

Kanın yüzde 20'si kaybolursa yaşam tehlikeye girer. Kişiyi sırt üstü yatırmak, ayakları en az 30 santim olacak şekilde yukarı kaldırmak gerekir. Böylelikle kanı hayati organlara taşımış oluruz.

Yorumlar