KADIN

5.844 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Dış gebelik, günümüzde artık tanı yöntemlerinin ilerlemesi, ultrason tekniklerinin gelişmesi sayesinde, tanı erken konduğunda ilaçlarla tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Henüz batın içerisinde kanamaya başlamamış ve dış gebelik haftası küçük olduğunda, bir çeşit kemoterapötik ilacın düşük dozlarda kalçadan enjeksiyon şeklinde uygulanmasıyla, beta HCG'nin düştüğü ve gebeliğin yok olduğu görülür. Bu uygulama birkaç kez uygulanabilir. Akabinde de çok yakından bir laboratuvar tetkiki ve muayenelerin seri halinde kontrolüyle çoğu zaman hiçbir cerrahi girişim yapılmadan dış gebeliğin yok olduğu görülebilir.

Tanının geç konduğu veya yapılan medikal tedavinin başarısız olduğu durumlarda, erken dönemde laparoskopik cerrahiyle batın içerisinin görülmesi, tüpe zarar vermeden dış gebeliğin çıkarılması mümkündür.

İlerlemiş durumlarda dış gebelik eğer tüpü parçaladı ise ve batın içerisinde kanamaya yol açtıysa, tüpün tamamının alınması gerekebilir. Bazen de kanama çok yoğunsa ve hastanın genel durumu bozulmaya başlamışsa, açık cerrahi ile hastanın tedavisi yoluna gidilir.

Yorumlar