KADIN

6.191 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklarla ve ailelerle çalışırken genetik faktörlerin etkisinin abartıldığını görmekteyiz. Bu sıklıkla yapılan hatalardan biridir.

Örneğin, bir çocuğun babası da geç konuşmuş olabilir. Oysa ki çocukta daha şiddetli bir problem söz konusu olabilir ya da başka bir konuşma bozukluğu yaşayabilir. Bundan dolayı da erken dönemin müdahalesinin avantajları kaçırılabilir.

İkinci faktör dil bağıdır. Dil bağının her konuşma bozukluğunu açıkladığı düşünülür ve uygun olmayan operasyonlar kırsal bölgelerde yapılmaktadır.

Yapay çift dillilik de yapılan hatalardan biridir. Çocuk yabancı dil öğrensin derken, başka bir dile maruz kalan çocuk dilde bir gerilik yaşayabilir.

Televizyon ya da bilgisayarla çok fazla meşgul olan çocuklarda dikkat eksikliği ve bazen de dil gelişim geriliği görülebilir.

Çocuk aslında duymayabilir ya da duyma niteliğinde bir problem olabilir. Bu kayıplardan dolayı da çocuklar hem işitmeyi hem de iletişimi gerçekleştiremeyebilirler. Ailelerin bunun farkında olmaması da yapılan hatalardan biridir.

Çocukla nitelikli vakit geçirmek çok önemlidir. Anne ve baba çocukla mutlaka iletişim ağırlıklı vakit geçirmelidir.

Çocuğun yarım söylediğini tamamlama da yapılan bir hatadır, çocuğu iletişime teşvik etmek gerekir.

Yorumlar