KADIN

29.761 kez izlendi
5 / 3.25 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Dikkat eksikliği günümüzde yaygın bir konudur.

'Benim çocuğum çok hareketli, akıllı ama ders çalışmasını sevmiyor' denilen çocuklar, günümüzün dikkat eksikliğine sahip çocuklarıdır.

Dikkat eksikliği, çocukların öğrenmelerini geciktiren, onların unutkanlıklarını ortaya koyan, ders başarılarını engelleyen ve ailelerle aralarında problem yaratan bir durumdur. Yüzde 95'i erişkin yaşlara geldiğinde ortadan kalkmaktadır.

Ama farkında olunmadığında, çocukların öğretim hayatı boyunca büyük oranda sıkıntılar yaşamalarına, gelecekte derslerden nefret etmelerine hatta özgüvenlerini kaybetmelerine neden olabilir.

Bu durumun neden ortaya çıktığı konusunda birçok araştırmalar olmakla birlikte, en fazla üzerinde durulan, beynin gelişimsel düzeyinin istenen bir yerde durmaması, gelişim düzeyinin tamamlanmamış olması, annenin hamilelik döneminde yaşamış olduğu hastalıklar, adrenalin ve depominle ilgili biyokimyasal dengelerin bozuk olmasının buna neden olduğu söylenebilir.

Genel inanışın aksine bunun temel nedeni insan beyninden kaynaklanmaktadır. Birçok aile çocuklarına kızmakta ama bu da bir işe yaramamaktadır. Bunun için, dikkat eksikliğinin gerektiği zamanlarda ilaçla düzeltilmesi bu yönden önemlidir.

Yorumlar