KADIN

33.847 kez izlendi
5 / 3.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Dengeli beslenme temel besin gruplarını düzenli alarak olur. Temel besin grupları normal beslenmemizde 4 ana gruptur.

Bunların birincisi süt ürünleridir. Süt ürünleri hem hayvansal protein kaynağıdır, hem de aynı zamanda kalsiyum ve fosfordan zengindir. Bu nedenle de kemik ve diş sağlığımız için önem taşır. Son dönem bilimsel çalışmalarla, süt ürünlerinin zayıflamaya yardımcı olduğu ve süt ürünlerini düzenli tüketen kişilerin kilo yönetiminde daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle günlük beslenmede süt, yoğurt, ayran, kefir vb. ürünlerin en az 400 ml. kadar beslenme programında yer alması gerekir.

İkinci temel besin grubu proteinlerdir. Bu grupta da kırmızı et, tavuk eti, diğer hayvan etleri, balık gibi yiyecekler yer almaktadır. Bu besinler vücudumuzdaki onarımı, aynı zamanda kas yapımı sağlamaktadır. Günlük yeteri kadar tüketilmesi gerekir. Eğer ki çeşitli nedenlerden ötürü hayvansal gıda tüketilemiyorsa, bunların yerine kuru baklagil ya da fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişleri tercih edebiliriz.

Üçüncü temel besin grubu tahıllardır. Tahıllar günlük enerji ihtiyacımızı sağlayan gruptur, temel karbonhidrat kaynaklarıdır. Tahıllar grubuna ekmek, pilav, makarna, bulgur gibi yiyecekler girer. Tahıllar B vitamini açısından zengin olduklarından ötürü, hem sinir sistemini korumakta hem de vücuda enerji üretmekte yardımcı olmaktadır. Bir kadın için günlük 3-5 porsiyon, erkek için en az 6 porsiyon kadar tahıl tüketmek önerilir. Beslenmeden ekmeğin çıkartılması kesinlikle sağlıklı bir şey değildir. Fakat beyaz ekmek yerine piyasada bulunan buğday, çavdar ekmekleri tercih edilebilir.

Dördüncü besin grubu da sebzeler ve meyvelerdir. Bunlar da günlük lif ve C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif de sadece bağırsak ve sindirim sistemini çalıştırmakla kalmaz, uzun dönemli lif tüketen kişilerde kansere yakalanma oranı daha düşüktür. Bu nedenle sağlık örgütleri tarafından önerilen, günde en az 5-9 porsiyon sebze ve meyve tüketmektir. Özellikle çiğ sebzelere daha fazla yer vermek gerekir, zira meyvelerin de bir şeker içeriği vardır. O nedenle 9 porsiyonun içerisinde sebzeye ağırlık vermek gerekir.

Yorumlar