KADIN

31.586 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Delilik, aslında kişinin kendisinin algıladığı değil çevresinin algıladığı bir durumdur. Hiçbir deli, "Ben deli miyim?" diye soru sormaz. Bunu soran kişi delirmekten korkan insandır.

Yeni çıkan ilaçlarla, saldırgan ve etrafa zarar veren insanlar başlangıçta olsa bile, daha sonrasında toparlanma imkanı bulmaktadırlar. Bu yüzden delilik, insanın gerçek yaşamı algılayamaması durumudur. Bir takım sesler gelmekte, ona bir takım komutlar verilmektedir. İşte delilik, insanın gerçek yaşamın dışına taşmasıdır.

Deli dendiği zaman, akla her zaman etrafa saldıran ve garip garip bakan insanlar gelmemelidir. İki türde karşımıza çıkmaktadır. Kimi zaman çok saldırgan ve etrafa zarar veren bir insan olabilir. Kimi zaman da evden ve yataktan çıkmayan, o güne kadar okul birincisi düzeyinde çok başarılı bir çocukken tamamen dersleri bırakan, yatağından çıkmayan, arkadaşlarını aramayan ve sakal bırakan bir genç, deliliğin başlarında olabilir.

20-25 yaşlarında başlayan bu hastalık, tıpta şizofreni olarak bilinmekte, daha sonra da tedavilerle büyük ilerlemeler sağlanabilmektedir.

"Ben delirir miyim?" diye korkmak bir takıntıdır, delirecek insan bunu düşünmez.

Yorumlar