KADIN

59.406 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Keskin tadıyla bilinen çörek otu, uçucu yağ asitleri içermesi, sağlığımız açısından çok önemlidir. Bu uçucu yağ asitlerinden faydalanmak için çörek otunun tohum halinde değil, ezilerek ya da robottan çekilerek ezilmesi gerekir.

Çörek otu; B1,B2 ve folik asit yönünden oldukça zengindir. Folik asit içermesiyle kalp damar açısından da olumlu etkileri vardır. Ayrıca A, C ve E vitaminleri içerdiği için, antioksidan kapasitesi çok yüksektir. Bu nedenle mikroorganizmaları vücudumuzdan uzaklaştırmada da yardımcı olmaktadır. Çörek otunun kan damarlarını genişleterek kan hızlandırıcı etkisi vardır. Kan akışı hızlandığı için de tansiyon açısından sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

Çörek otu, bağırsak hareketini hızlandırmaktadır. Bağırsak hareketini hızlandırdığı için, sindirim sonucunda oluşan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur, hazmı kolaylaştırır ve kabızlığa karşı korur.

Çörek otunu çekilmiş alırsak, uçucu yağ asitlerinden faydalanamayız. Bu olumlu etkilerinden faydalanmak için, tüketmeden önce robottan geçirmek ya da ezmek gerekir.

Yorumlar