KADIN

11.179 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çok düşük kiloyla hamile kalmanın bebeğin sağlığı açısından hiçbir zararı yoktur. Ancak çok zayıf kiloyla hamile kalan anne adaylarının, hamileliği süresince beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Burada esas olan, her türlü hamilelikte olduğu gibi yeterli ve dengeli beslenmektir. Çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi, organlarının tam gelişmesi, hastalıklardan korunabilmesi için annenin özellikle protein, kalsiyum ve demir kaynaklarını tüketmeye çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Vitamin ve minerallerin tam alınabilmesi açısından, sebze ve meyvelerin yeterli miktarlarda tüketilmesi çok önemlidir. Omega 3 açısından balık tüketilmeli, yağlı tohumlar yenmelidir.

Çok zayıf anneler hamile kaldığında yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi, beslenme ya da kilo almak adına çok fazla karbonhidrat tüketimi yoluna gitmeleridir.

Unutulmamalıdır ki fazla karbonhidratın ve şekerli besinlerin, bebeğe hiçbir şekilde faydası yoktur. Tam tersi hem anneye hem bebeğe çok ciddi zararları olan besinlerdir.

Dolayısıyla şeker ve şekerli besinler hariç, tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketilmesi, zayıf hamileler için yeterli olacaktır.

Zayıf hamileliklerde 15 kiloya kadar kilo alımı, sağlıklı kabul edilmektedir. Onlar kilolu anne adaylarına göre, kilo alma açısından biraz daha avantajlıdırlar.

Yorumlar