KADIN

14.579 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklarda suçiçeğinin belirtilerini döküntüler ortaya çıkmadan önce, döküntüler ortaya çıktıktan sonra olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz. Döküntüler ortaya çıkmadan önce, yaklaşık 2-3 günlük süre içerisinde çocukta ateş, baş ağrısı, halsizlik ve düşkünlük söz konusu olabilir. Döküntüler bu süreçten sonra ortaya çıkar. Döküntüler çıkarken ateş genelde 38-38,5 civarındadır. 40 derecenin üzerine nadiren çıkmaktadır.

Döküntüler genelde önce gövdede küçük kırmızı bir nokta şeklinde çıkmaktadır. Daha sonra bu döküntüler yayılırken döküntülerin her birinde farklı yaşlarda olmak üzere önce içine su dolar, sonra bu su bulanıklaşır daha sonra da kabuklanır. Döküntünün başı ile kabuk toplanma arasında geçen süre 7 gün kadardır.

Ancak her döküntünün yaşı farklı olduğu için birisi çıkarken diğerinin sulanması, ötekinin içindeki suyun bulanıklaşması gibi farklı zamanlarda görülebilir.

Döküntüler eğer kaşınmaz ve tırnak batırılmaz ise, temiz tutulursa, kabuklar düştükten sonra çocukta kalıcı su çiçeği izleri oluşmaz. Döküntü sırasında, döküntünün en fazla olduğu süreçte ki aşısız bir çocukta yaklaşık 300 kadar döküntü olur, ateş maksimum düzeyden yavaş yavaş inmeye başlar. Yani ateşin en yüksek olduğu dönem, döküntünün en fazla olduğu dönemdir. Daha sonra döküntüler yavaş yavaş kaybolur ve bu süreçte de ateşin azalarak kaybolduğunu izleriz.

Yorumlar