KADIN

10.404 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklarda öksürük sebepleri genellikle enfeksiyonlar, alerjiler ve çevresel etkenler (hava kirliliği, polenler) olarak sayılabilir. Öksürük vücudumuzun bir temizleme mekanizmasıdır. Yani vücutta istenmeyen bir şeyin refleks olarak dışarı atma yöntemidir.

Bunlar genellikle çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarda görürüz. Mesela bir burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, sinüzit, orta kulak iltihabı öksürük sebepleridir.

Alt solunum yolu enfeksiyonlarında; Bronşit, zatürre, astım (reaktif hava yolu hastalıkları) gibi hastalıklarında öksürük mutlaka görülebilir.

Çocukların büyüdüğü ortamda kedi köpeğin varlığı; tüyler, çimenler, polenler, parfüm gibi uyarıcı etkenlerin hepsi öksürüğe neden olabilir.

Bazen de hiç bir enfeksiyon ya da alerjik koşul olmaksızın öksürük olabilmekte buna da psikojenik öksürük denilmektedir. Çocukların taklit yapmasından kaynaklanıyor olabilir. Ya da gece öksürüğün olmaması gündüz öksürüğün olması da psikojenik öksürüğün göstergesidir.

En sık olarak öksürük denildiğinde akla gelen burun tıkanıklığıdır. Burundan mı kaynaklıdır yoksa ciğerden mi diye düşünmek gerekmektedir.

Öksürükler sadece solunum yollarından değil sindirim sisteminden de kaynaklanıyor olabilir mesela; Reflü gibi. Yani yemek borusundan çocuğun yediği gıdaların ağza tekrar geri gelmesi bu da öksürüğü tetikleyebiliyor.

Yorumlar