KADIN

18.291 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklarda kansızlık ve demir eksikliğinin en baştaki sebebi nutrisyonel yani gıdalara yeterli miktarda alınmaması.

İlk 6 ay anne sütünün verilmesi çok önemlidir çünkü ek gıdalara başlandığı zaman demir eksikliği anemisi daha fazla görülmektedir.

Örneğin inek sütü verildiğinde çocuklarda sindirim sisteminde gizli kanamalara neden olabilmektedir. Bu da demir eksiliği anemisinin sebeplerinden biridir.

Bunun yanında emziren annenin demir düzeyi düşükse, saçları sık sık dökülüyor ve halsizlik, yorgunluk hissediyorsa o zaman anneye de demir tedavisi vermekte fayda vardır.

Demir eksikliğinin sebepleri; birincisi gıdalarla yeterince alınmaması, ikincisi vücudumuzun herhangi bir yerinden kayıpla olabilmektedir.

İnek sütüne başlanması sindirim sistemimizde minik kanamalara neden olacağından dolayı demir eksikliğini artırmaktadır. Yani inek sütü 0 – 1 yaş arası bebeklere verilmemelidir ve anne sütü de 0 – 6 ay arası mümkün olduğu kadar full dozda verilmelidir.

Anne sütünün yerine verilecek olan gıdalarda demir bile başlasak anne sütündeki demir %50 oranında emilirken ilaçla ve gıdalarla verdiğimiz demir çocuklarda %10 oranında emilmektedir.

Demir eksikliğinin ikinci sebebi ise parazitler olabilmektedir. Hijyene dikkat edilmediği için kıl kurdu ve kancalı kurtlar da gizli demir eksikliği anemisine sebep olmaktadır.

Bir diğer sebep ise çocuklarda pika denilen yani çocuğun duvar, toprak ya da metalleri yalaması demir eksikliğinin göstergesi olabildiği gibi aynı zamanda pika çocukta kansızlıkla birlikte bazı sendromların içerisine girebilmektedir.

Çocuklarınız ağzına yabancı cisimler götürüyorsa bu konuda da ailelerin uyanık olması gerekmektedir.

Demir eksikliğinin üçüncü sebebi malabsorbsiyon yani emilim bozukluğu olabilmektedir. Mesela çocuklarda reflü veya her ay antibiyotik kullanımı gibi bağırsaklarda sorunlar olması, sindirim sisteminde emilim bozukluğu olması. Bunlarda verilen ilacın yeterince emilmemesine bağlı kansızlığa neden olabilmektedir.

Demir eksikliğinin dördüncü sebebi ise vücutta demirin iyi kullanılamamasıdır. Çünkü demir vücudumuzda beyin fonksiyonları için gerekli olan bazı enzimlerin yapısında bulunmaktadır. Buda çocukta; davranış bozukluğuna, gelişme geriliğine ve aynı zamanda yeterince kan bulunmadığından kardiyak kalpte büyüme gibi sorunlara neden olabiliyor.

Yorumlar