KADIN

14.037 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklarda kansızlık en başta iştahsızlık olmak üzere büyüme ve gelişmede geriliği sebep olabilir. Bunun yanı sıra halsizlik, sık hastalanma, sinirlilik, davranış bozukluğu gibi nedenlere sebep olabilir. Bu kadar sık görülen bir sorunun gelişmekte olan ülkelerde olması annelerde demir eksikliği %50 - %60 varan olanlarda görülmesi ve çocuklarda ek gıdalara erken başlanması demir eksikliği anemisine neden olabilmektedir.

İlk 6 ay sadece anne sütü haricinde ek gıdalara başlamak, inek sütü ve mamalar vermek çocuklarda demir anemisine sebep olabilir.

Genellikle ülkemizde 6 ay ve 2 yaş arası görülen bir sorundur. Eğer ki bebekte büyümesinin yavaş olduğunu, iştahsız olduğunu ve yeterince kilo alamadığını düşünüyorsak bebeğe demir desteği koruyucu anlamda verilmesi önerilmektedir.

Bazı durumlar bunun dışındadır. Prematüre doğumlarda, ikiz doğumlarda ya da blu çağında büyümelerin hızlandığı dönemler.

Demir eksikliği anemisi 6 ay 2 yaş arasının sorunu olsa da 4 - 5 yaşlarında 10 - 12 yaşlarında tekrar ortaya çıkabilir. Bu dönemlerde de çocuklarda check-up ları yapılarak, takip ettiği doktoru büyümesinde ya da ailesinin belirttiği gibi sinirli olması,okul başarısında düşüklük ya da her ay hastalanması demir eksikliği anemisini düşündüren bulgulardır.

Yorumlar