KADIN

23.668 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklarda kansızlık ve demir eksikliği tedavisi ilk olarak korunarak yapılır. Tedaviden önce böyle bir şeyin farkında olarak 6 aydan sonra çocuklara koruyucu dozda demir verilerek yapılır.

Bu da kiloya 1mg günlük dozda verilerek yapılır. Hiç kan tahlili yapmadan bebek 6 ay olduktan sonra 2 yaşına kadar tedavisi edilir.

Eğer ki bebeğe demir ilacını vermek istemiyorsak gıdalardan alınması için de ikinci 6 ayda mutlaka tahıllara başlanması lazım.

Demirden zengin gıdalar; yumurta, hayvansal gıdalar, ıspanak, fasulye, kuru fasulye, pekmezdir. Bunları bebeğin günlük beslenmesinde mutlaka öneriyoruz. Örneğin; Her gün 1 çorba kaşığı üzüm pekmezi ile bir yumurtanın bulunması. Öğlen; mercimek, kırmızı et ve yeşillik bulunması lazım.

Demirin emilebilmesi için vücudumuzdan gıdaları aldıktan sonra yani beslenmeden 2 saat sonra ya da 2 saat önce demir ilacının verilmesi gerekiyor. Demir ilacı verilirken mutlaka C vitamini verilmesi gerekiyor. Çünkü demiri vücut C vitamini ile daha iyi emilimini sağlıyor. C vitamini içinde çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu verilebilir.

İkinci 6 ay da demirden zengin gıdalara başlamak demir eksikliğinin önlenmesi için esastır. Çocuklar için kırmızı et mutlaka günde 50gr kadar çocuğun sebze çorbasında püresinde bulunmasında fayda vardır. Böylece bunun farkına vararak demir eksikliğinden korunmuş oluruz.

Kırmızı et haftanın 5 günde bulunması ve yumurtanında her gün bulunması lazım. Ve mümkün oldukça anne sütüne 6 ay devam edilmesi lazım ve eğer ki anne sütü yetersiz ise inek sütü verilmemelidir.

Yorumlar