KADIN

14.887 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklarda en fazla görülen alerji türleri solunum yolu alerjisidir. Bunların içinde 4 çocuktan birinde görülen saman nezlesi alerjisi vardır. Saman nezlesi alerjisi yıl boyu olabilir, mevsimsel polen zamanı baharda başlayabilir.

Astım da en sık görülen solunum yolu hastalıklarındandır. Üçüncü olarak cilt alerjileri çocuklarda çok fazla görülebilir. Cilt alerjileri hassas olunan bir gıdaya duyarlılıkla alakalıdır. Yumurta, çilek, fındık, fıstık en fazla suçlanan gıdalardır, inek sütü alerjisi de günümüzde en sık gördüğümüz alerji türlerinden biridir.Bunun yanı sıra gözlerde sulanma, çapaklanmayla beraber, mevsimsel ya da yıl boyu olabilen gözlerde alerji olabilir.

Buna göre çocuklarda gözlerde, burunda, ciltte, akciğerlerde olmak üzere 4 ana bölgede alerjiler görülebilmektedir. En sık görülenler olarak ev tozu akarları, polenler, hayvan tüyleri, çimenler ve gıda alerjileri sayılabilir.

Alerjik hastalıklarda, çocuğun neye hassasiyeti olduğu belirlendikten sonra tanıya yönelik olarak tedavi uygulanmalıdır.

Ailede alerji söz konusuysa çocukta mutlaka şüphelenilmelidir. Gıdası, giydiği kıyafetleri, bulunduğu ortamı ve daha bir çok şeyi dikkatlice gözden geçirilmelidir.

Yorumlar