KADIN

4.255 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklarda bir şekilde alerjik bir hastalıktan şüphe ediliyorsa, tabii ki alerji testlerine başvurulur. Alerji testleri iki tipte yer alır. Bir tanesi deri testi, diğeri de kandan yapılan alerji testidir.

Deriden yapılan testte, ev tozu akarları, çimen, polen, hayvan atıkları gibi solunum yolundan etki eden alerjiler araştırılır. Çocuk 3 yaşın üzerindeyse, deri testi yapma yoluna gidilir. Deri testi yaparken son 10 gün içerisinde çocuğun hiç bir alerji ilacı kullanmamış olması gerekir. Sprey şeklindeki alerji ilaçları, testi baskılamaz ancak ağızdan alınan şuruplar testten önce kesilmelidir.

Deri testinde, alerjik olan madde vücuda damlatılarak küçük bir iğne yöntemiyle delme söz konusudur. Bu iğnenin özel aplikatörlerle yapılması gerekir. Testin doğru yapıldığından ve doğru bir gözle okunduğundan emin olunması gerekir. Testin alerji uzmanı tarafından yapılması, ev tozu akar alerjisini tespit etmede çok önemlidir.

Çocuğun yaşı küçükse, 3 yaşın altındaysa ve yine ev tozu alerjisinden şüphe ediliyorsa, kanda spesifik igE denilen testler yoluyla da tespit edilebilir. Ancak bu testlerin negatif çıkma olasılığı da vardır.

Yorumlar